Sziasztok,

már régóta szerettem volna újraolvasni ezt a könyvet, mert egy könnyed, humoros, öniróniával tűzdelt, vizsgaidőszakhoz illő olvasmány, klassz történettel, szeretni való szereplőkkel és vicces felütéssel. Két srác teljesen véletlenül találkozik egy chicagói szexshop előtt, ahol igazából egyikük sem érzi jól magát, és mindkettőről kiderül, hogy Will Graysonnak hívják. És ez nem csak a könyv történetét teszi érdekessé, hanem az értékelést is megnehezíti. Viszont a két Will ezen kívül talán minden másban különböznek.

willeswill.jpg

Már bizonyára többen észrevettétek, hogy szeretem azokat a regénybeli kapcsolatokat, amik nehezen fordulhatnának elő az életben, mégis kényelmesen és hitelesen tudnak működni, és ebben a Will & Will is élen jár. A négy főszereplő sokban különbözik egymástól, de fontos helyeken kapcsolódnak, és ettő a regény teljesen természetes lesz. A könyv fülszövegének értékelése szerint a fő üzenete, hogy a szeretet minden formáját meg kell ragadni, és tényleg ebben erős a könyv. Barátságról szól, heteroszexuális és meleg párkapcsolatról, a vágyott buziboszi szerepről, és mindenről, ami szeretet tud lenni esendő kamaszok között. Mert ahogy egy másik értékelés fogalmaz a fülszövegben: Mindegyik szereplője esendő és csodálatos.

Nézzük először a két Will Graysont, akiknek az első szám első személyű, váltott nézőpontú narrációján keresztül megismerjük a történetet. Közös tulajdonságuk, hogy mindketten várják a tanítás végét, és nem kimondottan barátkozós típusok. (De ki nem várta a tanítás végét, és ki nem barátkozott nehezen?)

  • Will Grayson Chicagóból: Őt úgy ismerjük meg, mint egy robotot, de legalábbis biztosan hadilábon áll az érzelmek terén. Cinikus és realista, és bár ez az egész művet körüllengi, az ő karakterében összpontosul valahogy a humor.
    Életét két szabály között éli: 1. Befogni a számat! 2. Leszarni mindent! Arra a következtetésre jut, hogy az élete legnagyobb hibái mind ezek a szabályok megszegésének a következményei. Már itt látszik, hogy ő a realitás talaján áll. És ezen a talajon állnak ők a fizikus Schrödingerrel, hogy bipolárisan kezeljék a dolgokat: akar valamit, és nem akarja ugyanazt egyszerre. Aztán valami lesz ezzel a Schrödinger macskája fizikai gondolatkísérlettel is.
  • Will Grayson: Meleg. Meg van győződve róla, hogy az élete abszolút értelmetlen. Az ő délutáni elfoglaltsága a hazasétálás. És nem szereti Madonnát. (Érthetetlen, de talán bocsánatos.) Soha senkinek nem bújt elő, viszont szerelmes egy srácba, Isaacbe, akit egy chatoldalon ismert meg, és sosem találkoztak. Aztán egy nap randira hívja Isaac Chicagóba, ahol a két Will találkozik.
  • A legjobb barátnője, vagy legalábbis az egyetlen kortárs kapcsolata a világgal Maura. Maura és közte a fő kapcsolóelem a komorság. A lány nagyon szeretne egy barátot, és azt hiszi, Willnek is arra van szüksége. És mindent meg is tesz, hogy információt kapjon Willről és a barátja legyen, és ez valahogy fel is menti a szememben.

A két másik szereplő a chichagói Will barátai, akik nagyon hangsúlyosak a regényben.

  • Mini Cooper: Ő érthetetlen oknál fogva a chicagói Will legjobb barátja. Mini Cooper egy kőgazdag meleg srác, akin kövér, és halmozza a szerelmeket. Ő vezeti az iskolai meleg és heteró diákszövetséget, és ír egy darabot egy meleg srác életéről, amit az iskolában fog előadni. Ő áll a színdarab középpontjában és persze ő játssza a főszerepet is. Meg ő rendezi, világosítja, ő a producere, díszlettervezője, és a lelke is az egésznek. (És David Levithan megírta konkrétan a darabot, és a Születésnapi kívánságlistámon már említettem is, hogy szeretném elolvasni egy éven belül.) Szerinte

Színház az egész világ, és Mini benne a legnagyobb sztár.

Mini az első megjelenéseiben eléggé felületesnek és teátrálisnak tűnik, azonban ennek lesz helye a könyvben és valahogy ez a karakter is a helyére kerül. Meg kell hogy mondjam, amikor először olvastam, ő volt az abszolút kedvenc karakterem, és bár ez a második olvasásra sem változott, jelentősen újraértékelődött bennem, a meleg kövér művészetkedvelő srácban.

A barátságuk Willel nagyon izgalmas, minden alkalommal ott van köztük az, hogy ennek a kapcsolatnak nem lenne szabad megtörténnie a dolgok rendes folyása szerint, hiszen a két srác egészen más karakter, és Will is hivatkozik rá az első oldalakon: ha a barátainkat mi választanánk, akkor valószínűleg Mini nélküli lenne ez a történet. Aztán meg még is milyen jó lesz így. Érdekes formája a szeretetnek, az biztos. 🙂

  • Jane Turner: Egyetlen helyen említik a vezetéknevén, és megtaláltam azt. Jane az iskola meleg és heteró diákszövetségének a tagja, és a szexuális hovatartozása egy ideig nem is ismert. (Nálunk miért nincsenek ilyen szövetségek?) Viszont tudjuk róla, hogy rajong a költészetért, fantasztikus zenei ízlése van, és egy ponton, csak említés színtjén a slam poetry is előkerül, aminek a vitatható kontextusa ellenére kifejezetten örültem.

ksp.png

Ezt a könyvet is nagyon szerettem, de itt is akad egy kis észrevétel, egy pont, ahol le kellett tennem a könyvet egy pillanatra (Lehet, hogy kellene egy ilyen állandó rovat az értékelésekbe, mert mindig van valami, ami böki a csőröm.): Miért kellett a Maybe Dead Cats (majdnem halott macska – utalva Schrödinger macskájára) zenekar ímélcímét lefordítani? Kérlek? Miért? Ahw. Nagyon. AHW.

Kedvenc részem: Amikor a két Will Grayson chatel, annál fantasztikusabb és groteszkebb beszélgetést még nem írtak. És persze állati tartalmas, és mély, és elolvadós. És Gideon karakterét is szeretem még, de róla nem árulhatok el semmit. 🙂

A könyv történetéről nehéz spoiler nélkül beszélni, mert elég fordulatos izgalmas, így ez a bejegyzés talán egyszerűbbre sikerült, mint ahogy szoktam a kis hangulatjelentéseket, de mindenképpen ajánlom nemtől, kortól, olvasási preferenciáktól függetlenül mindenkinek. Könnyen, pihentetően olvasható, és jó a humora. 🙂

Ha bármilyen kérdésetek vagy megjegyzésetek volna, keressetek bátran a komment szekcióban.

Ha nem szeretnétek lemaradni a következő tartalmakról, kövessetek be a jobb felső sarokban, vagy az új facebook oldalon, ha pedig csak úgy általában az érdekel, hogy ki áll a blog mögött, less be hozzám instagrammra, szintén jobb oldalt, a leírás doboz felett. 🙂

Hét közepére várhattok egy új könyves kihívást izgalmas kérdésekkel, és a héten megjelennek végre a Newkids kiadó új könyvei, amikről már a Születésnapi kívánságlistában meséltem, így annak függvényében, hogy mikor érkezik meg a futárszolgálat, azokat is elkezdem olvasni.

A következő posztig se feledjétek:

Könyvekkel a szivárványig!

Szilvió